Burundi udělalo z homosexuality zločin, ochránci práv protestují

iDnes.cz - 3. srpna 2009

Homosexualita je zločin, který může být ztrestán až dvěma roky za mřížemi, říká nový zákon v Burundi. Human Rights Watch, celosvětová organizace hájící lidská práva, na africkou zemi tlačí, aby normu zrušila. Bojí se, že zákon ještě zhorší pozici tamních homosexuálů. Burundi ale na černém kontinentě zdaleka není výjimkou. Spíš naopak.

Obyvatelé Burundi demonstrovali proti homosexuálům. Vláda jim splnila přání a postavila sexuální vztah lidí stejného pohlaví mimo zákon (březen 2009)
foto: Profimedia.cz


"Sexuální vztahy s lidmi stejného pohlaví jsou ilegální," říká zákon. Gayové, lesbičky i transsexuálové se proti němu bouří.


"Vláda musí těmto hlasům naslouchat a pochopit, jaké škody touto státem vynucenou diskriminací páchá," citovala CNN Georgette Gagnonovou, africkou ředitelku HRW. "Kabinet by měl zákon zrušit a místo toho propagovat rovnost a pochopení," dodala Gagnonová.


Zákonodárci normu přijali letos v dubnu. Ani předtím se ale homosexuálům ve východoafrické zemi nežilo jednoduše, diskriminace byla na denním pořádku, tvrdí HRW. Mnozí gayové a lesbičky přišli kvůli své sexuální orientaci o práci, jiní byli vystaveni fyzickým útokům. A to nejen ze strany agresivních mladíků, ale třeba i ve vlastní rodině. Některé rodiny homosexuály úplně zapudily.


Burundi ale zdaleka není jedinou zemí, která vykázala homosexualitu za hranici zákona. Právě naopak. Podobně je na tom většina států v regionu - třeba i Keňa nebo Uganda, připomněla CNN.
Viktoriánská morálka, koloniální zákony. A Bůh"Polovina zemí světa, které kriminalizují homosexualitu, tak činí kvůli lpění na viktoriánské morálce a koloniálních zákonech," soudí Scott Long, který má v Human Rights Watch na starosti práva homosexuálů a transsexuálů. A odstraňování těchto "nespravedlivých zbytků britského imperialismu" má podle něj "velké zpoždění".
Podle jiných hraje hlavní roli náboženství. "Z hlediska Bible je homosexualita špatná. A vláda ve většině afrických zemí je postavena na religiózních hodnotách," vysvětlil univerzitní profesor Olatunde Ogunyemi působící v Louisianě v USA.


"Křesťanství a islám jsou dominantními náboženstvími v regionu a v některých případech je na náboženství postavena i ústava země. Což umožňuje definovat homosexualitu jako zločin," dodal.
Kupříkladu v Jižní Africe ústava diskriminaci na základě sexuální orientace zakazuje. Naopak nezákonný je sexuální vztah s člověkem stejného pohlaví třeba i v Ghaně, "vzorové" africké zemi s fungující demokracií.