Střet mezi burundskou armádou a povstalci navzdory příměří

Reuters - 28. května 2008

Bujumbura (Reuters) – Dvě oběti z řad burundských povstalců si vyžádal střet mezi armádou a rebely hnutí Palipehutu-FNL. Incident se odehrál pouhé dva dny poté, co znepřátelené strany podepsaly příměří.

Boje mezi Hnutím za národní osvobození (Forces for National Liberation - FNL) a vládními vojsky si během posledních několika týdnů vyžádaly téměř stovku obětí. Obě strany se událost snažily zahrát do ústraní.

„Oběma stranám bude přechod k úplnému dodržovánín příměří nějakou dobu trvat, ale nemyslím si, že by tato událost měla narušit mírový proces“, uvedl mluvčí povstalecké FNL Pasteur Habimana. „Všichni teď potřebují mír“

"Naši vojáci přikázali povstalcům z FNL, kteří se blížili k armádním pozicím, aby zastavili; ti však jejich rozkazů neuposlechli“, sdělil mluvčí armády Adolphe Manirakiza. “Vojáci toto vzali jako provokaci a na povstalce vystřelili".

Přestřelka se odehrála v baště rebelů – komuně Gihanga – která se nachází přibližně 15 km severně od burundského hlavního města, ve středu dopoledne.

Návrat představitelů rebelského hnutí FNL ze sousední Tanzanie před 12 dny vzbudil naději, že mírová smlouva, podepsaná již v září 2006, bude konečně respektována.


Odkazy

Burundi army and rebels clash despite truce, 2 dead (Reuters, 28 May 2008)
Malgré l'accord de cessation des hostilités entre les belligérants, la situation sécuritaire reste perturbée en province de Bubanza (Ligue ITEKA, 29 May 2008)