Burundská vláda se s povstalci dohodla na uzavření příměří

Reuters – 26 května 2008

BUJUMBURA (Reuters) – Znepřátelené strany burundského konfliktu – vláda a povstalecké hnutí FNL, se v pondělí dohodly na ukončení násilností, které si během posledních týdnů vyžádaly téměř stovku obětí.

Představitelé povstaleckého Hnutí za národní osvobození (FNL) v pátek přislíbili zastavení střetů s vládními vojsky s cílem dát šanci pro implementaci mírové dohody, podepsané již v září 2006.

„Význam tohoto společného prohlášení burundské vlády a povstaleckého FNL spočívá v ukončení války a ve skutečnosti, že všichni obyvatelé Burundi budou mít prospěch z trvalého míru a stability“, uvedly strany ve společném prohlášení.


Obě strany se zavázaly k zastavení bojů do šesti hodin od podepsání prohlášení. Vyslovyly taktéž souhlas s poskytnutím potravin povstalcům hnutí FNL, jejichž počet je odhadován na přibližně 3 tisícovky.

Naplnění příměří mezi hnutím FNL a vládními vojsky bylo posledním krokem k trvalé stabilitě v osmimilionovém Burundi, středoafrické zemi, která je z velké míry závislá na vývozu kávy, a v níž během 13ti letého konfliktu zahynulo na 300 tisíc obyvatel.


Odkazy