Hussein Radjabu, bývalý předák vládní strany, odsouzen ke 13 letům vezení

AFP - 4. dubna 2008

Burundský vrchní soud poslal ve čtvtek na 13 let za mříže bývalého předsedu vládní strany CNDD-FDD Husseina Radjabu, společně s dalšími pěti bývalými politiky, kteří si odsedí po 10 letech. Mezi nimi jsou například bývalý ministr plánování a vysoký úředník prezidentského paláce.

Radjabu byl zatčen v dubnu loňského roku, poté co se podle Jeana Bosca Ndikumany, tehdejšího prokurátora, pokusil najmout bývalé rebely s cílem destabilizovat zemi.
Soudní proces byl zahájen v prosinci 2007.

Příznivci Husseina Radjabu jsou rozčarováni verdiktem burundské justice a trvají na tom, že Radjabu je nevinný a že neexistují důkazy, které by jeho toto tvrzení mohly zvrátit. Člen burundského parlamentu, který si přál zůstat v anonymitě, prohlásil rozhodnutí vrchního soudu za politické, jako důsledek Radjabovi neochoty přizpůsobit se stranickým požadavkům.

Radjabu byl velmi blízkým spolupracovníkem prezidenta Nkurunzizy a až do února 2007 zastával funkci prezidentova generálního tajemního. Dva měsíce po svém odvolání z funkce byl Radjabu zadržen. Na rozsudek si ve vazební cele počkal téměř celý rok.


Odkazy