Na 650 vojáků, převážně Tutsiů, odmítá demobilaci

Le Monde – 31. března 2008

Více než 650 vojáků, většina z tutsijské minoritní skupiny, odmítlo v pondělí v Bujumbuře nastoupit k demobilizaci, odvolávajíce se na bezpráví, kterého je na nich dopouštěno.

"Autority udávají disciplinární kritéria, ale my víme, že nás vybrali, protože jsme Tutsiové", sdělil tisku burundský vojenský úředník, který si přál zůstat v anonymitě.

"Neodmítáme podstoupit proces demobilizace, jsme však obětmi bezpráví a nehodláme odjet do mobilizačního střediska do té doby, než budeme mít vysvětlení ministra obrany", upřesnil vojenský úředník.

Burundská armáda v neděli ohlásila demobilizaci první skupiny 778 vojáků v souladu se závazkem vůči Světové bance. Cílem je snížení počtu vojáků ze současných 27 375 na 25 000 k 31. červnu tohoto roku.

První skupina vojáků se shromáždila v pondělí ráno na fotbalovém stadionu vojenského tábora Muha v Bujumbuře, odkud měli být převezeni do demobilizačního střediska ve městě Gitega.

Sto osm vojáků, kteří písemně souhlasili s demobilizací, bylo v poledne převezeno do Gitegy.
Ministr obrany - generál Germain Niyoyankana – je podle zpravodajů připraven na setkání s vojáky, ale pouze za předpokladu, že proběhne v areálu demobilizačního střediska.

"Vláda chce upřednostnit Hutuy (většinové etnikum, 85 % obyvatelstva) s tím, že z armády vyštve Tutsie“, uvedl tutsijský plukovník, vyhrožující „důsledky na mír v Burundi“.

V burundská ústavě, upravené na základě mírové dohody podepsané v roce 2000 v tanzanském městě Arusha, je ukotveno rovné zastoupení Tutsiů a Hutuů v policejních a armádních složkách.

Podle sčítání, které bylo nedávno provedeno pod záštitou prezidenstkého paláce čítá burundská armáda 15 613 Tutsiů, 11 554 Hutuů et 208 Batwů (pygmejů).

Ministr obrany (Tutsi) se zpochybňuje důvěryhodnost těchto čísel a domnívá se, že počet Tutsiů je nadhodnocen.
Armáda „provede sčítání znovu, a to ještě před zahájením další fáze procesu demobilizace“, uvedl Adolphe Manirakiza, mluvčí burundské armády.

Zdroj: Le Monde, překlad Eva Maňasová