Generální tajemník OSN Ban Ki-moon znepokojen atentáty v Burundi

UN News Centre - 11. března 2008

AUDIO

Generální tajemník OSN vyjádřil znepokojení nad atentáty, které byly v hlavním městě v sobotu večer namířeny na domovy čtyř opozičních poslanců. Generální tajemník Ban Ki-moon ve svém prohlášení žádá státní představitele Burundi o věnování patřičné pozornosti těmto závažným činům a o okamžité předvedení pachatelů před spravedlnost.

Ban Ki-moon vybídl burundskou vládu a politické představitele země k vzájemné spolupráci a zároveň uvedl, že situaci v Burundi bude nadále sledovat.

Útoky byly namířeny na domovy bývalé předsedkyně národního shromáždění Alice Nozomukundy a poslanců Mathiase Barabose, Zaituni Radjabuové a Pasteura Mpawenayo.

Tito na konci února podepsali společně s dalšími 42 poslanci dopis, adresovaný generálnímu tajemníkovi OSN, ve kterém žádají mezinárodní společenství o ochranu. V dopise poslanci uvádějí, že jim je současnou vládou vyhrožováno smrtí a zároveň se zmiňují, že představitelé současné moci sestavili seznam 350 osob, které chce eliminovat.

V Burundi OSN přítomna od ledna 2007 prostřednictvím úřadu OSN BINUB (Bureau Integral des Nations Unies au Burundi), který vystřídal mírovou misi ONUB (červenec 2004 – prosinec 2006). BINUB v Burundi dohlíží na implementaci mírové dohody mezi vládou a rebely hnutí Palipehutu-FNL.

Zdroj: UN News Centre, překlad Eva Maňasová