Burundi: Bezpečnostní situace se zhoršuje

Radio Publique Africaine (RPA), Bujumbura - 29. února 2008

Okolnosti přistání nákladního letadla v pátek ráno na letišti v Bujumbuře vyvolávají otazníky i strach.
Opoziční poslanci žádají ochranu OSN.

V pátek 29. února v ranních hodinách dosedlo za velmi zvláštních okolností na mezinárodní letiště v Bujumbuře nákladní letadlo Antonov; obsah jeho nákladu vyvolává nejen otazníky, ale v souvislosti se současnou vyhrocenou situací v Burundi i strach.

Jak ve svém pátečním poledním vysílání informovalo burundské rádio RPA (Radio Publique Africaine), vykládka zboží z letadla proběhla za velmi nestandardního postupu poté, co zaměstnanci letiště byli z letištní plochy odvoláni a úkolu se zhostili policisté. Zboží navíc neprošlo celní kontrolou. V okolí letiště se podle zpravodaje rádia pohybovala vozidla prezidentského paláce, která podle informací personálu letiště očekávala na přistání letadla již ve čtvrtek ve večerních hodinách, ale zřejmě došlo k jeho zpoždění.

Reportér rádia RPA byl při pokusu o rozhovor s ředitelem letiště napaden a byl mu odebrán mobilní telefon a novinářský průkaz, podařilo se mu ale včas utéci.

Podivné okolnosti vykládky letadla budí značné znepokojení, a to zejména v souvislosti s vývojem událostí v posledních týdnech, kdy vládnoucí strana ztratila většinu v parlamentu, zástupci opozice dostávají výhružné zprávy a celková bezpečnostní situace v zemi se den ode dne zhoršuje.

Závažnost situace dokládá i nedávno odeslaný dopis adresovaný generálnímu tajemníkovi OSN se žádostí o pomoc v bezpečnostní a politické sféře, pod který se podepsalo 46 opozičních poslanců. V něm mimo jiné uvádějí, že vládnoucí strana vypracovala seznam 350 nežádoucích osob, především představitelů opozičních politických stran, ale i dalších osobností z neziskové a novinářské sféry, kteří otevřeně kritizují současný režim, a kteří se nyní oprávněně obávají o svůj život.

Burundi se stále vzpamatovává z 12 let trvající občanské války (1993-2005) ve které bylo zabito na 300 000 lidí. V roce 2005 demokraticky zvolený prezident Pierre Nkurunziza byl zpočátku nadějí na upevnění míru a ekonomický rozvoj země, v současnosti je však tvrdě kritizován opozicí i nezávislými komentátory za neschopnost zajistit v zemi bezpečnost, za účast na rozsáhlé korupci, porušování lidských práv a neadresování skutečných problémů, kterým populace v Burundi čelí.

Eva Maňasová, 1. března 2008

Zdroje a odkazy:
Vysílání rádia RPA (francouzsky)
Dopis burundských poslanců generálnímu tajemníkovi OSN (francouzsky)
Burundi MPs in death-threat plea (Článek BBC, 29.2.2008)
Informace o Burundi