Strana FRODEBU pozastavila svou účast v parlamentu

BurundiBwacu – 23. února 2008

Hlavní strana burundské opozice, Fronta za demokracii v Burundi (Front pour la démocratie au Burundi - FRODEBU) se rozhodla pozastavit svou účast v Národním shromáždění na protest proti „použití síly“ při pokusu o sesazení Alice Nzomukundy, první předsedkyně Národního shromáždění.

FRODEBU odsoudila povolání pořádkových sil na zasedání Národního shromáždění za účelem zbavit jeho předsedkyně funkce a zároveň i jejích služebních vozidel.

Začátek politického rozčarování Alice Nzomukundy byl odstartován před měsícem na mimořádném kongresu vládnoucí strany CNDD/FDD, na kterém bylo rozhodnuto o jejím vyloučení z vlastních řad i následném sesazení z funkce předsedkyně národního shromáždění z důvodů porušování vnitřího disciplinárního řádu strany.

Strana CNDD/FDD nedisponuje v Národním shromáždění většinou a musí se tak spoléhat na další parlamentní skupiny, aby mohla sesazení předsedkyně a své bývalé členky prosadit.

Pierre Claver Nahimana, předseda parlamentní skupiny FRODEBU, prohlásil, že odvolání člena předsednictva národního shromáždění musí předcházet řádná diskuze ohledně důvodů takového rozhodnutí.

„Strana ma svůj vlastní způsob organizace a vnitřní spory by neměly narušovat běžné fungování Národního shromáždění“, prohlásil Evariste Ndayishimiye, předseda parlamentního klubu CNDD/FDD, který zároveň usuzuje, že opozice sleduje obranou Alice Nzomukundy vedlejší cíle.

Zdroj: BurundiBwacu, překlad Eva Maňasová