Polovina státního rozpočtu zpronevěřena během dvou let

Burundi Réalités – 1. února 2008

Přes 200 miliard burundských franků (přibližně 2 miliony USD) zmizelo ze státního rozpočtu v průběhu let 2006-2007. Ve své zprávě to uvádí Organizace sledující boj proti korupci a hospodádářské zpronevěře (OLUCOME).

Podle zprávy zmizelo v loňském roce z rozpočtu 54 miliard franků. Z těch se vládě podařilo získat nazpět pouhých 114 milionů.

Prezident organizace OLUCOME Gabriel Rufyiri, který včera zprávu prezentoval, připomněl, že během roku 2006 zmizelo ze státních prostředků 186 miliard franků. Rufyiki dále uvedl, že výše státních prostředků, které se z rozpočtu „ztratily“ během posledních dvou let, dosahuje poloviny objemu rozpočtu Burundi pro rok 2006 – ve výši 450 miliard franků.

Zpráva také poukazuje na skutečnost, že mechanismy, které vláda přijala na boj proti korupci a zpronevěře jsou postaveny na právních textech, které nemohou způsobit nepříjemnosti ani administrátorům na úrovni lokální správy. Tyto texty byly podle OLUCOME připraveny tak, aby ochránily zpronevěru státních peněz.

Jak dále zpráva uvádí, korupce a zpronevěra jsou běžnými praktikami ve výkonu celní správy, ve veřejném obchodování i v úřadu ministerstva spravedlnosti.

Pro vládu Pierra Nkurunzizi je zpráva tvrdým úderem. Prezident Nkurunziza přitom neustále prohlašuje, že ve správě státních prostředků došlo k výraznému zlepšení.

Burunďané si ještě pamatují na první nesoulad uvnitř vládnoucí strany mezi jejím bývalým předsedou Husseinem Radabu a jeho finančním zmocněncem Mathiasem Basabose, kteří se nebyli schopni dohodnout na dělbě úplatků za udělení smlouvy rwandské společnosti EMUGECO na rekonstrukci silničního tahu z Bujumbury do Rumonge.

Prvním incidentem ve vztahu mezi novináři a vládnoucí stranou CNDD-FDD vzešel z nelegálního prodeje letadla Falcon 50, který nadále přichází burundskou vládu draho, neboť prezident musí při každé zahraniční návštěvě využívat drahých služeb soukromých přepravců.

Zdroj: Burundi Réalités
, překlad: Eva Maňasová