OSN hledá 34 milionů dolarů na repatriaci burundských uprchlíků z Tanzanie

UN News Centre – 21. února 2008

Vyřešit jednu z nejdelších uprchlických krizí na světě se snaží OSN, která na pomoc 218 000 burundských uprchlíků žijících v táborech v Tanzanii žádá mezinárodní společenství o 34 milionů dolarů.

Převážnou část této skupiny tvoří uprchlíci, kteří utekli ze země před masakry odehrávající se v Burundi v roce 1972. Ty si vyžádaly během několika měsíců etnického násilí na 200 000 lidských životů a vyvolaly zároveň obrovskou vlnu lidí prchajících ze země. Další desítky tisíc Burunďanů opustily zemi o dvě desetiletí později po událostech v říjnu 1993.

Vysoký komisariát pro uprchlíky (UNHCR) žádá nyní prostředky na repatriaci 46 000 uprchlíků, kteří vyjádřili zájem o návrat do rodné vlasti.
Ředitelka úřadu vysokého komisaře pro Afriku Marjon Kamara uvedla, že tento program je pro UNHCR na africkém kontinentě v letošním roce prioritní a že komisariát poskytne navracejícím se burundským uprchlíkům patřičnou pomoc.

Finanční prostředky poslouží také na pokrytí nákladů spojených s integrací 172 000 uprchlíků v komunitách v Tanzanii. Tanzanie přispěje k vyřešení situace udělením občanství této skupině uprchlíků, kteří upřednostňují integraci v zemi, ve které žijí více než 30 let a v níž se mnoha z nich narodila. Tyto kroky následují po rozhodnutí tanzanské vlády uprchlické tábory uzavřít.

UNHCR hodlá integrační proces podpořit např. opravou a výstavbou systémů zásobování vodou a zkvalitněním zdravotní péče a školství v komunitách přijímajících uprchlíky.

Vedle 218 000 burundských uprchlíků z roku 1972 hostí Tanzanie dalších 113 000 Burunďanů (vlna z období po r. 1993) a 96 000 uprchlíků z Konžské demokratické republiky.

Zdroj: UN News Centre, překlad Eva Maňasová