Tisíce přesídlených obyvatel na SZ země jsou bez pomoci

IRINnews - 14. ledna 2008

Na 1400 rodin (8400 obyvatel) přesídlených v komuně Musigati v severozápadní provincii Bubanza po vlně bojů mezi vládními silami a vojáky FNL (Národní osvobozenecké síly) potřebují bezodkladně pomoc. Uvádějí to představitelé místní správy.

Poradce administrátora komuny Musigati, Laurent Kagamba, prohlásil, že od počátku opakujících se útoků na tři vojenské pozice dne 28. prosince a dalších 9. ledna opouštějí místní obyvatelé své domovy. Někteří hledají azyl ve farnosti, další v místních obchodních centrech jakož i v továrně na zpracování kávy v komuně Busiga.

Těmto obyvatelům se však doposud nedostalo žádné pomoci. "Potřebují potravinovou pomoc, přikrývky i základní kuchyňské náčiní, protože jejich domy byly vyrabovány. Přestože je období sklizně fazolí a kukuřice, tito lidé nemají ke zdrojům přístup."

Podle vládních zdrojů je pomoc připravena, avšak vyhrocená bezpečnostní situace nedovoluje prozatím její distribuci.

Bernard Ntwari z UNHCR uvedl, že agentura konzultuje s dalšími humanitárními organizacemi vyhodnocení situace v provincii Bubanza. Ntwari však zároveň vyjádřil obavy ohledně bezpečnostní situace v provincii.

Poslední aktivní rebelské hnutí v zemi, FNL, obnovilo v posledních týdnech útoky na vládní síly, zejména v provinciích Bujumbura Rural a Bubanza.

Hnutí FNL podepsalo v září 2006 s vládou dohodu o příměří, ta je nicméně často porušována. Společný hodnotící a monitorovací mechanismus, který dohlíží na implementaci dohody, přerušil své aktivitz v červenci 2007 poté, co zástupci FNL opustili jednání o bezpečnostních záležitostech.

Další informace:
Thousands of displaced need assistance (IRINnews - 14/01/2008)
Pas d'assistance disponible pour les personnes déplacées de Musigati (Burundi Réalités - 12/01/2008)