Násilí v Kongu vyhání z domovů statisíce

Zahranicni.iHNed.cz - 14. 12. 2007

Demokratická republika Kongo se potýká s násilím a uprchlíky, jen za poslední rok vleklé boje vyhnaly z domovů přes 400 tisíc obyvatel této středoafrické republiky. Uprchlické tábory v zemi už jsou přeplněné a nedokáží pojmout nově příchozí. Do země proto zavítá i vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Ten po jednáních s prezidentem Josephem Kabilou v metropoli Kinshase navštíví i východní část země u hranic s Rwandou, kde etnické boje zbavily přístřeší téměř milion lidí. Podle Guterrese je násilí v Kongu součástí většího konfliktu, který se šíří celou střední Afrikou.

Na situaci v Kongu mají podle komisaře vliv hlavně problémy Rwandy a Burundi, proto se konflikty v jednotlivých státech dají samostatně vyřešit jen těžko.

Demokratickou republiku Kongo, bývalý Zair, trápí jak etnické násilí, tak mocenské boje. Oba problémy spolu úzce souvisí, protože střety mezi etniky Tutsi a Hutu na východě jsou financovány z nelegální těžby diamantů a zlata.

V občanské válce a následujících vleklých bojích už podle údajů OSN zemřelo na čtyři miliony lidí a více než tři miliony zůstaly bez domova. Součástí konfliktu byla i genocida Tutsiů v roce 1994.

Politická nestabilita a násilí Kongo ovládá od devadesátých letech. I po loňských volbách, které poprvé od roku 1960 proběhly se zastoupením víc než jedné strany, se ale situace u hranic s Rwandou neuklidnila a střety pokračují.