Cestování - Svět : Burundi

Aktuálně.cz - 7.6.2006

Burundi, malý vnitrozemský a hornatý stát, leží těsně pod rovníkem. V jihozápadní části země se rozkládá jezero Tanganyika. Na jeho severním břehu leží největší město Burundi, Bujumbura.
Bezpečnostní situace v Burundi je nestabilní, země je sužována roky trvajícími konflikty mezi kmeny Tutsiů a Hutuů. Mnoho obyvatel uprchlo do zahraničí.

Základní fakta
Oficiální název Republika y Burundi, République du Burundi (Burundská republika)
Počet obyvatel 7 550 000
Hlavní město Bujumbura
Rozloha (v km2) 27 830
Úřední jazyk francouzština a kirundi
Měna burundský frank FBu (BIF), 1 FBu = 100 centimů
Časový posun (český zimní čas) +1
Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje: Velvyslanectví České republiky v Keni Embassy of the Czech Republic Jumuia Place, Lenana Road, Nairobi
Zastoupení země v ČR není, nejbližší: Velvyslanectví Burundské republiky Berliner Strasse 36, Berlin 10715
Víza Jsou nutná. Je možné je získat na Velvyslanectví Burundské republiky v Berlíně, případně na letišti po příletu do země. Dají se prodloužit na Imigračním úřadu v Bujumbuře. Cestovní pas musí mít platnost aspoň o 3 měsíce delší než je plánovaný pobyt. Vyžaduje se mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici, meningitidě a choleře.

Peníze a ceny
Jsou nízké. Ubytování v hotelích – jednolůžkový pokoj 7 – 13 USD, dvojlůžkový 8 – 19 USD.
Lépe vybavený dvojlůžkový pokoj 30 USD. Jídlo v restauraci už od 3 USD.

Počasí
V hornaté části země se teploty pohybují celoročně kolem 20ºC, v nížinaté části kolem jezera Tanganyika je teplo a vlhko, teploty kolem 30ºC. Sezóna dešťů je od září do května.

Doprava
Po silnici je možný přístup jen přes Rwandu, je ale bezpodmínečně nutný terénní automobil. Vstup přes území Tanzanie nebo Konžské demokratické republiky (bývalý Zair) se s ohledem na nestabilní politickou situaci (občanská válka a nepokoje) důrazně nedoporučuje. Stejně je tomu i v případě přístupu lodí po jezeře Tanganika pro cestující ze Zambie, Tanzanie nebo Konžské demokratické republiky, a to vzhledem ke stáří a stavu používaného lodního parku.

Lidé, zvyky, náboženství
Původními obyvateli oblasti byli Pygmejové kmene Twa. Později byli vytlačeni kmeny Hutu a Tutsi.
Dnešní obyvatelstvo je tvořeno především dvěma etniky – Hutu 84% a Tutsi 15%. Pouze 1% je Pygmejů Twa.
Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství (80%), 15% je animistů a 5% muslimů.