Po vraždě několika duchovních povstalci vyhrožují arcibiskupovi

Compass - 6. 1. 2004

Burundští bojovníci popírají účast na vraždě papežova vyslance

DAKAR, Senegal, 6. ledna 2004 – Příslušníci protivládních povstaleckých oddílů v Burundi vyzvali římskokatolického biskupa Simona Ntamwanu, aby do 30 dní opustil zemi, nebo ponese riziko následků.
Výhrůžka zabitím přišla několik dní poté, co Ntamwana obvinil jednotky Sil Národního osvobození (FNL) z vraždy vatikánského vyslance monsignora Michaela Courtneye. Courtney byl přepaden a zavražděn 29. prosince ve vesnici Shanga poblíž města Minago, 50 kilometrů jižně od hlavního města Bujumbura, když se vracel z pohřbu kněze ve zřetelně označeném diplomatickém vozidle.
„Jsme si vědomi, že se jedná o závažnou hrozbu, arcibiskup však nemůže opustit zemi,“ prohlásil Gabriel Baregensabe, generální tajemník burundské Katolické biskupské konference. V této malé středoafrické zemi již bylo vysoce postaveným představitelům katolické církve vyhrožováno několikrát, ale podle Baregensaba se jedná o první případ, který se dostal na veřejnost.
„Podobné výhrůžky nepřinutí biskupy utíkat. Musíme zůstávat na pozoru a současně jasně prohlásit, že toto není způsob, kterým by bylo možné v naší zemi nastolit mír,“ uvedl Baregensabe v telefonickém rozhovoru pro agenturu Compass.
FNL odmítla jakoukoli odpovědnost za smrt monsignora Courtneye, který byl pohřben 3. ledna v rodném Irsku. Ve zprávě Integrated Regional Information Networks (IRIN) vydané OSN byl citován mluvčí FNL, Pasteur Habimana, který prohlásil, že jeho hnutí nemá žádné výhrady vůči katolické církvi. „Máme výhrady jen vůči samotnému Ntamwanovi, neboť nás obvinil bez jediného důkazu, namísto aby počkal na vyšetřování,“ prohlásil Habiman.
„Podobné výhrůžky nepřinutí biskupy utíkat. Musíme zůstávat na pozoru a současně jasně prohlásit, že toto není způsob, kterým by bylo možné v naší zemi nastolit mír.“
Baregensabe uvedl, že Ntamwanův předchůdce (arcibiskup Joachim Ruhuna z Gitega) byl zavražděn v roce 1996 za okolností podobných přepadení, při kterém přišel o život osmapadesátiletý papežský nuncius Courtney.
Monsignore Courtney zemřel na operačním stole v nemocnici v Bujumbura, poté co jej ostřelovač z nedalekého kopce zasáhl do hlavy nad pravým uchem, do hrudníku a do nohy.
Burundský prezident Domitien Ndayizeye vyjádřil soustrast osiřelé rodině a celé katolické komunitě a obvinil z vraždy FNL/Palipehutu Agathona Rwasy – jedinou povstaleckou skupinu, která se odmítla zapojit do mírového procesu v Burundi.
Mezitím FNL/Palipehutu z útoku obvinil také biskup Bernard Bududira z jižní provincie Bururi. „Není pochyb o tom, že se jedná o práci FNL,“ uvedl Bududira pro Rádio Burundi a dodal: „V sobotu a neděli (povstalci) napadli Minago, a obdrželi jsme zprávy od místních obyvatel, kteří byli vyzváni k opuštění oblasti, protože tam budou povstalci v těchto dnech operovat.“
Všechny strany konfliktu dobře znaly monsignora Courtneye jako zkušeného mírového vyjednavače. Příslušníci etnické skupiny Hutuů bojovali proti menšinovým Tutsiům od roku 1993. Tutsiové získali v zemi s téměř 7 miliony obyvatel vojenskou a politickou převahu. Generální tajemník OSN Kofi Annan prostřednictvím svého mluvčího ocenil „pokojný a účinný způsob, kterým monsignore napomáhal mírovému procesu v Burundi“.
„Monsignore Courtney byl mužem, který usiloval o mír každým,“ prohlásil Baregansabe, „včetně FNL – prostřednictvím velmi obezřetné diplomacie – a zemřel jako mučedník.“
Bezprostředně po vraždě a otevřených výhrůžkách arcibiskupovi církev „zdvojnásobí své úsilí o dosažení pokoje,“ dodal Baregensabe a poznamenal, že mezi členy katolické církve a FNL existují kontakty. „Křesťané v Burundi říkají své ‚ne‘ veškerému násilí podobného charakteru.“
Michael Courtney se narodil v roce 1945 v Nenagh, hrabství Tipperary. Do kněžského stavu byl ordinován ve 23 letech a do diplomatických služeb Svatého stolce vstoupil v roce 1980. Sloužil postupně v Jižní Africe, Senegalu, Indii, Jugoslávii, na Kubě a v Egyptě. V roce 1995 byl jmenován zvláštním vyslancem Svatého stolce do Rady Evropy ve francouzském Štrasburku a v roce 2000 ho Jan Pavel II. jmenoval apoštolským nunciem v Burundi. Monsignore Courtney měl v dohledné době Burundi opustit a začít působit na Kubě.
Týden po smrti monsignora Courtneye se FNL rozhodla ukončit svůj bojkot mírového procesu v zemi a zahájit mírové rozhovory s prezidentem. Během občanské války, která již deset let výrazně přispívá k destabilizaci celého regionu, přišlo podle odhadů o život 300 000 lidí.