Burundská armáda přiznala zabití 173 osob počátkem září

ČTK - 19.9.2002
BUJUMBURA - Burundská armáda přiznala, že 9. září zabila v provincii Gitenga ve středním Burundi 173 osob, z toho většinu civilistů. Oznámil to její mluvčí agentuře AFP. "Šlo o lidi, kteří patřili k protivládním povstalcům," řekl mluvčí vojáků Augustin Nzabampema.
Dne 17. září požadoval vyšetření masakru u obce Itaba asi 130 kilometrů východně od hlavního města předseda výboru pro lidská práva burundského Národního shromáždění Léonidas Ntibayazi. Mluvil přitom o 183 obětech, z toho většinou z řad civilistů. Pachatele zločinu však neoznačil. Občanská válka, která v Burundi začala v roce 1993 vraždou prvního demokraticky zvoleného prezidenta země Melchiora Ndadaye z řad Hutuů, si dosud vyžádala více než 200 000 obětí. Stojí v ní proti sobě převážně hutuští povstalci a menšinoví Tutsiové, kteří dlouhá léta zastávají klíčové posty ve vládě a dominují i armádě.

V listopadu 2001 nastoupila k moci přechodná vláda, jež rovnou měrou dělí křesla mezi Hutuy a Tutsie, boje však nadále pokračují.
Odkazy:
EU Presidency declaration on Burundi (Declaration by the Presidency on behalf of the European Union on the judicial follow-up to the Itaba massacre in Burundi, 6.3.2003)