Únos biskupa v Burundi

Tisk.Cirkev.cz - 20.5.2002
Římskokatolický biskup Joseph Nduhirubusa z východoafrické země Burundi byl společně se svým řidičem unesen při zpáteční cestě z jednání ve Rwandě.Bujumbura (
Burundi)/KAI: Římskokatolický biskup diecéze Ruyigi ve státě Burundi - Joseph Nduhirubusa a jeho šofér byli uneseni nedaleko města Bukeye na východě této východoafrické země.Úřady prozatím nemají žádné informace o osudu biskupa, který se vracel z hlavního města sousední Rwandy Kigali, kde se uskutečnilo setkání biskupů Rwandy, Burundi a Demokratické republiky Kongo.
Po desetiletí sužovaly Burundi etnické třenice mezi většinovými Hutuy a menšinovými Tutsii, kteří prakticky nepřetržitě od dosažení nezávislosti země v roce 1962 kontrolovali vládu a armádu. Spory vyústily v říjnu 1993 v občanskou válku poté, co byl první demokraticky zvolený burundský prezident z řad Hutuů zavražděn tutsijskými výsadkáři. V bojích mezi hutuskými povstalci a tutsijskou armádou od té doby zemřelo přes 200.000 lidí, převážně civilistů. Přes půl milionu Hutuů uprchlo do sousední Tanzánie a téměř stejný počet Tutsiů se stal vnitřními uprchlíky.V srpnu 2000 byla podepsána dohoda o dělení moci a koncem roku 2001 v čele státu stanula přechodná vláda s rovnoměrným zastoupením Hutuů a Tutsiů. Dvě hlavní hutuské povstalecké skupiny se však na řízení země odmítají podílet a v bojích nadále pokračují.