Burundská armáda školáky osvobodila

iDnes.cz - 7. 11. 2001
Osmapadesát školáků a jejich učitelé, které v úterý unesli hutuští povstalci ze základní školy na východě Burundi, jsou volní. Osvobodila je burundská armáda. Naděje, že po nástupu nové vlády v zemi skončí osmiletá občanská válka, která si vyžádala na 200 tisíc obětí, se nicméně snižují. Necelý týden po inauguraci nové vlády rovnoměrně složené ze dvou hlavních burundských etnik - Hutuú a Tutsiú - se země opět zmítá v násilí.ODKAZY- související odkazy
"Dozvěděli jsme se, že se děti a učitelé vrátili po rychlé akci armády, která útočníky obklíčila," řekl mluvčí armády novinářům.
Podle původních údajů bylo unesených obětí 80.
Škola, odkud rebelové děti unesli, leží ve městě Kirambi v převážně hutuské provincii Ruyigi asi 100 kilometrů od metropole Bujumbury.
Už v neděli, pouhé tři dny po nástupu nové vlády, hutuští ozbrojenci zaútočili na tři automobily poblíž městečka Bweru asi 300 kilometrů jihovýchodně od Bujumbury a zastřelili jedenáct lidí.
Naděje se upínají k nové vláděMinulý čtvrtek byla v zemi inaugurována nová prozatímní vláda, složená z Hutuú a Tutsiú. Hlavním úkolem této vlády vedené prezidentem Pierrem Buyoyou je uvést do praxe dohodu o rozdělení moci v zemi. Cílem je ukončit konflikt mezi hutuskými povstalci a převážně tutsijskou armádou, který vypukl v říjnu 1993. Od té doby v bojích zahynulo přes 200 tisíc lidí, převážně civilistů.
Dohoda, kterou v srpnu loňského roku přijala vláda prezidenta Buyoyi, Národní shromáždění a sedmnáct politických stran, vyzývá především k vytvoření etnicky vyrovnané armády. Povstalci se ale tehdy k mírovému procesu odmítli připojit a prohlásili, že jejich ozbrojený boj bude pokračovat.
Hlavním problémem, se kterým se Burundi musí vyrovnat, je hluboká nedůvěra mezi kmeny Hutuů a Tutsiů. Ačkoli Tutsiové jsou v zemi menšinou, v podstatě po celou dobu od získání nezávislosti na Belgii v roce 1962 v Burundi vládli.
Etnicky motivované boje se v tomto malém africkém státě periodicky opakují posledních čtyřicet let a dostaly se do bludného kruhu mocenských bojů, útoků a protiútoků.
Odkazy: